Kredi Notu Nedir ?

Kredi Notu Nedir ?

Kredi notu bankaların müşterilerine kredi ve kredi kartı verecekleri zaman kapsamlı incelemede bulunmalarına gerek kalmaması için oluşturulmuş bir puanlama sistemidir. 0 ile 1.900 arasında bir puan verilerek kişinin ne kadar limitle kredi veya kredi kartı alabileceğine işaret etmektedir.

Geçmişte KKB notu olarak varlığını  gösteren kredi notu günümüzde findeks notu olarak anılmaktadır. Sebebi ise çok sayıda ve uzun süreli reklamlarının televizyon ve internet ortamlarında yayınlanmasıdır. Kişinin finansal alanlarda ki hareketlerini takip ederek bir dizi etkene dayanarak kişiye 0 ile 1.900 arasında bir puan verilir.

Geçmişte sadece puan ile bankalar kişiye ne kadar limitli ürün vereceğine karar verir iken günümüzde findeks kişiye verilebilecek maksimum kredi limitini sorgulama yapar iken göstermektedir. Böylece bankaların insiyayif kullanabilme gibi bir durumu ortadan kalkmıştır.

Bankalar ile olan ilişkinizi doğrudan kredi notu etkilediğinden dolayı ortaya çok sayıda site çıkmıştır. İhtiyaç halinde kredi çekemeyen kişilere diğer makalelerimizden kredi notunuzun düşme sebeplerini ve nasıl yükseltebileceğinizi anlatan makaleler paylaşacağız. Kredi notu kategorimizden bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir