Kredi Notunu Düşüren Sebepler Nelerdir ?

Kredi notu Nedir isimli makalemizde ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatmıştık. Şimdi bu yazımızda kredi notu düşük olanlar yükseltmek için çaba göstermeden önce neden düştüğünü bulabilmeleri için düşme nedenlerini açıklayacağız. Bu nedenlerden hangisini yaptıysanız onu düzelterek notunuzu yükseltme aşamasına geçebilirsiniz.

Kredi Notu Düşme Nedenleri

Kredi Notunu Düşüren Sebepler Nelerdir ?

1-) Kredi Kartı : Eğer mevcut bir kredi kartınız var ise ve onun ödemelerini düzensiz bir şekilde yaptıysanız ki burada düzensizden kastımız borcunu ödememeniz değil borcun asgarisini ödeyip yeterli sanmanızdır. Eğer kredi kartınızın mevcut dönem ekstre borcunun asgari tutarını öderseniz borcunuzu zamanında ödemiş sayılmazsınız ve bu durum kredi notunu çok olumsuz etkileyecektir.

2-) Kredi Ödemeleri : Eğer geçmişte kullandığınız bir kredinin taksitlerini aksattıysanız kredi notunuzun düşmesinde büyük bir rol oynayacaktır. Avukatlık falan olduysanız notunuzu sıfırlayacaktır.

3-) İlk Kez Kredi Kullanmak : Eğer daha önce hiç kredi kullanmadıysanız ve ilk defa kredi kullanımında bulunduysanız sizin borçlarınızı düzenli ödeyip ödemeyeceğinizi bilmediklerinden dolayı kredi notunuz riskli konumuna gelecektir. Lakin kredinizi düzenli bir şekilde ödemeye başladığınız zaman kredi notunuz yükselecektir.

4-) Her Türlü Borç ve İcra Durumu : Kredi notu verilir iken Turkcell, Vodafone ve Avea gibi operatörlere olan faturalı hatlarınızın borçlarını ödeme durumunuzu dahi dikkate alınır. Otomatik ödeme talimatında problem olduğu için Vodafone faturasını geciktiren ve kredi notu düşenleri gördük. Bu yüzden adınıza kayıtlı elektrik, su ve telekonimasyon faturalarının zamanında ödenip ödenmediğini kontrol ediniz.

Kısaca anlatmak gerekirse adınıza kayıtlı her hangi bir kurum veya kuruluştan borçlu olmamanız gerekiyor. İcra işlemi başlatılması durumunda kredi notunuz diplere kadar inecektir bu yüzden her hangi bir icranızın olmamasına özen gösteriniz. Bankalarda en azından mevduat hesabınız ile aktif olunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir