Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ?

Kredi notu sisteminin mantığını daha iyi kavrayabilmeniz için öncelikle kredi notunun nasıl hesaplandığını anlamanız yerinde olacaktır. Bu yüzden makalemizde kredi notunun hesaplanır iken kullanılan etkenlerden bahsedeceğiz. Hangi etkenler kredi notunun hesaplanmasında rol oynuyor inceleyelim.

Kredi Notu Hesaplanır İken Kullanılan Etkenler

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

1-) Kullanılan Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeni : Bir kişinin kredi notunun hesaplanmasında ve bir puan ile ödüllendirilmesinde en büyük etken kredi ve kredi kartıdır. Eğer bir kredi kullandıysanız ve bütün taksitlerini zamanında ödeyip kredinizi kapattıysanız kredi notunuza doping etkisi yapacaktır. Aynı şekilde kredi kartınızın ekstre tutarının tamamını her ay ödeyebiliyorsanız notunuzun durumu iyi olacaktır. Bu etken kredi notunuzun hesaplanmasında %30 ‘luk bir etken oluşturmaktadır.

2-) Kredi Kullanım Yoğunluğunuz : Sürekli kredi kullanan ve kredi taksitlerini zamanında ve düzenli bir şekilde ödeyen birisiyseniz kredi notunuza etkisi %15 oranında olacaktır. Bunun sebebi ödeme gücünüzün yerinde olduğunu sürekli görülebilmesidir.

3-) Mevcut Hesabınız ve Borçlarınız : Bankalarda bulunan hesaplarınızda ne kadar paranın olduğu ve ne kadar borcunuzun olduğu notunuzun hesaplanmasında %25 oranında bir etkiye sahiptir. Hesaplarınız sürekli güncel olup içerisinde paranız olursa ve hiç borcunuz olmazsa bu oran kredi notunuzu yukarıya taşımaya kullanılacaktır.

4-) Gelir düzeyiniz ve kredi kullanım limitiniz : Kredi notunuzu sorguladığınız zaman karşınıza kredi kullanım limiti gibisinden bir limit çıkacaktır. Bu limiti notu yüksek olan kişilerin gelir seviyesine göre vermektedirler. Eğer limitin tamamını kullandıysanız risk taşıyan sınıfa gireceğinizden yeni kredi kullanmayın diye notunuz düşebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir